Szerző: Dr. Czére-Réti Ügyvédi Iroda
2021. november 18.

Több, mint egy év telt már azóta, hogy ki-hirdették a földeken fennálló osztatlan kö-zös tulajdon fel-számolásáról szóló tör-vényt és annak végrehajtá-si rendeletét.

Az első 1-2 hónap gyakorlatilag sok mindenről nem szólt, ugyanis az első kérelmek beadása után minimum 1 hónapot kellett várnunk a földhivatali határozatra, és sajnos jelenleg is azt tapasztaljuk, hogy a várakozási idő minimum 1 hónap.

A bejelentéssel nem indul hatósági eljárás a megosztást illetően, a folyamat kizárólag a felek és az általuk kötelezően igénybe veendő ügyvéd, valamint az általuk bevont személyek részvételével zajlik.

Az egyik legtöbb kérdés az eljárás megindítását követően a tulajdonostársak értesítésével kapcsolatban merült fel. A jogszabály ugyanis csak annyit említ, hogy a megosztási folyamat megkezdéséről írásban, igazolt módon kell értesíteni valamennyi tulajdonostársat, valamint a föld használóját, de a tájékoztatás tartalmával kapcsolatban semmilyen előírás nincs. Ezzel szemben a speciális eljárástípusnál, azaz az „egyetlen tulajdonostárs tulajdonba vétele útján” történő megszüntetés esetén a jogszabály pontosan rögzíti a tájékoztatás kötelező tartalmi elemeit.

A megosztás során a tulajdonostársak tulajdoni hányad szerint számított többsége képes valamennyi tulajdonostársra kiterjedő hatállyal létrehozni az egyezséget, így a kisebbségbe kerülő tulajdonostársak védelme érdekében garanciális szabályok beépítése szükséges. Ezt a célt szolgálja a tulajdonostársak igazolt módon történő értesítése a megosztási folyamat kezdetén. Fontos azonban, hogy a jogszabály csak és kizárólag ennyit ír elő, további vétójoga azonban nincs egyetlen tulajdonostársnak sincs. Ha a tulajdoni hányad szerint számított többség meg tud egyezni, akkor a kisebbségben lévő tulajdonostársnak sok beleszólása nincs abba, hogy az ő területe hova kerüljön. Ezért is fontos átgondolni, hogy megéri e minél hamarabb megindítani az eljárást annak érdekében, hogy a kérelmet benyújtó tudja „uralni”, koordinálni az eljárás kimenetelét, vagy ráhagyja a többi tulajdonostársára a sorsát.

Az egyezség megkötéséhez nincs szükség arra, hogy valamennyi tulajdonostársat tárgyalásra hívjon össze a kérelmező. Az egyezségi megállapodás azonban ügyvédi ellenjegyzést igénylő dokumentum.

Mivel jogi képviselő közreműködése kötelező az ügyben, javasolt már a kérelem benyújtásakor felkeresni egy szakembert, és leegyeztetni vele az eljárás menetét, a tájékoztató levél tartalmát, mivel senki sem szeretné, hogy az egész eljárás végén végül a földhivatal elutasítsa a megosztást valami korábbi hiányosság miatt.

Ami problémát jelent az az, hogy bekebelezés (1 hektárnál kisebb tulajdoni hányaddal rendelkező tulajdonostársnak másik tulajdonostárs tulajdoni hányadához történő hozzászámítása) esetén a vételár kifizetésének igazolását (átvételi elismervénnyel vagy bírói letétbehelyezés esetén határozattal) be kell nyújtani a földhivatalba az egyezségi okirattal és annak mellékleteivel együtt. Ez azt jelenti, hogy az egyezség megkötését követően azonnal intézkedni kell a bekebelezettek kifizetéséről még azt megelőzően, hogy a földhivatal határozatot hozott volna a megosztás jóváhagyásáról. A sok kisebb tulajdonostárssal rendelkező ingatlan esetén problémás lehet az is, hogy a bírói letétbehelyezés díja 5.000,-Ft személyenként, sokszor a letétbe helyezendő összeg el sem éri magát a felmerült költséget.

Másik problémát az okozza, hogy az egyezséghez csatolni kell az osztóprogram által készített műszaki tervdokumentációkat (térképvázlat és területkimutatás). Az osztóprogramban végzett változtatások végleges elfogadását és a szerkesztés lezárását követően a térképvázlat és a területkimutatás nem módosítható, és csak a lezárt nyomtatott változat használható a megosztás ingatlan-nyilvántartási átvezetésére irányuló eljárásban. Azonban biztosan csak az egyezségi megállapodás aláírását követően tudjuk lezárni az osztóprogramot, hiszen az egyezségkötés előtt még nem tudhatjuk 100%-osan az egyezség tartalmát, szerződéskötés alkalmával több igény, változás merülhet fel. Az egyezségi megállapodáskor azonban a térképvázlatot és a területkimutatást az egyezségben résztvevőknek alá kell írni. Ennek technikai megoldása sokszor jelenthet problémát.

A fent vázolt nehézségek ellenére a földek megosztása véleményem szerint minden osztatlan közös tulajdonban álló föld esetén indokolt, hiszen a közös tulajdon nehezíti a földterületek használatát, pályázati lehetőségekben történő részvételi lehetőséget. Az biztos, hogy a kérelmet benyújtó tulajdonostárs előnyben van a többi tulajdonostárssal szemben még abban az esetben is, ha a fent vázolt problémákkal ő szembesül. Szakember segítségével azonban a problémák legtöbb esetben megoldhatóak. Ügyvédi Irodánk már több, mint egy éve készül ezen eljárástípusok koordinálására, így keressenek minket bátran.

Foglaljon időpontot!

Irodánk címe és levelezési címe
4025 Debrecen, Hatvan u. 55.

Telefonszám
+36 (20) 210-99-39

E-mail cím
info@drreti.hu

Tovább az időpontfoglalásra