Irodánk az alábbi szolgáltatásokat végzi Partnerei számára:
|
Egyéb munkajogi dokumentáció
Munkajogviszony módosítása
A munkaviszony módosításának két formáját különíthetjük el. Egyes esetekben a munkáltató egyoldalúan jogosult a munkaviszony meghatározott szegmenseit módosítani, vannak azonban olyan területek, melyekhez minden esetben a munkáltató és a munkavállaló közös megegyezése szükséges. A munkaügyi perek egy jelentős részét az olyan jellegű munkaszerződés módosítások teszik ki, ahol a munkáltató egyoldalúan módosítja a munkaszerződést. Ahhoz, hogy a munkavállalók tevékenységével, munkaidejével, feladataival egy vállalkozó megfelelően tervezni tudjon, nélkülözhetetlen tisztában lenni azzal, hogy a munkavállalónak milyen jogai vannak. Egy munkaügyi vita rengeteg időt, energiát és pénzt vesz el, mely megelőzhető előzetes tervezéssel, felkészüléssel.
Munkajogviszony megszüntetése
A munkaügyi perek egy másik jelentős szegmense. Amennyiben a munkáltató a munkaviszonyt felmondással kívánja megszüntetni, köteles azt indokolni. A felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő ok lehet. Meghatározott esetekben a munkaviszony megszüntetésére nincs is lehetőség, ilyen pl.: a várandóság, vagy a szülési szabadság tartama.
- Csoportos létszámcsökkentés esetén további, speciális követelményeket ír elő a jogszabály. Csoportos létszámcsökkenésnek minősül, ha a munkáltató a döntést megelőző félévre számított átlagos statisztikai létszám szerint 20-100 munkavállaló foglalkoztatása esetén legalább 10 munkavállalót, 100-300 munkavállaló foglalkoztatása esetén legalább a munkavállalók 10%-a, vagy 300-nál több munkavállaló foglalkoztatása esetén legalább 30 munkavállaló munkaviszonyát kívánja megszüntetni.
- Végkielégítés illeti meg a munkavállalót a munkáltató felmondása esetén, amennyiben legalább 3 éve áll munkaviszonyban.
- Azonnali hatályú felmondásra is lehetőséget ad a Munka Törvénykönyve, de az ott rögzített feltételeket fokozott figyelemmel szükséges kezelni, ugyanis azokat (munkaviszonyból származó lényeges kötelezettség szándékos vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben történő megszegése, vagy olyan magatartás tanúsítása, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi) sokszor máshogy értékelik a munkáltatók és máshogy a bíróságok. A lényeges kötelezettség, vagy pl. a munkaviszony fenntartásának lehetetlensége szubjektív fogalmak, így egy kívülálló, elfogulatlan személy véleménye szükséges lehet annak eldöntésében, mi minősül annak, és mi nem.
Ha a munkáltató a munkavállaló munkaviszonyát jogellenesen szünteti meg, köteles megtéríteni a munkaviszony jogellenes megszüntetésével összefüggésben okozott kárt, továbbá ha a munkavállaló kéri, a bíróság a munkaviszonyt helyre is állíthatja.
Munkaügyi viták, üzemi baleset
A munkavállaló a munkaviszonyból származó igényét bíróság előtt érvényesítheti. Egy munkaügyi vita időigényes, sok energiával, valamint rosszabb esetben pénzzel jár, így annak elkerülése segíti a vállalkozás előrehaladását.